ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ

Забележителности в района

Какво може да посетите в Пазарджик и региона

1

Регионален исторически музей - Лапидариума-Исторически музей

В Лапидариума, който се намира в сградата на Регионален исторически музей, хронологически са експонирани находки, които не са включени във вътрешната музейна експозиция: статуи, пътни колони, жертвеници, култови фигури от камък. Показани са и архитектурни елементи – бази, капители, колони, архитрави.

2

Къща-музей Станислав Доспевски

Намира се на бул. “М. Луиза” № 54 - Пазарджик. Построена е през 1864 г. от Брациговски майстори. Архитектурно-художествен и исторически паметник от национално значение. Къщата е изписана от Ст. Доспевски /1823-1878 / - първият академичен художник в България, завършил портретна живопис в Санкт Петербург.

3

Часовникова кула

Часовниковата кула в Пазарджик е построена през XVIII век в Татар Пазарджик, Османската империя (днес Пазарджик) и е разрушена през 1928 г.[1] Възстановена е през 2010 г. с помощта на пазарджишката общественост. Кулата се намира на площад „Съединение“. Тя е с височина 27 метра.

4

Храм „Успение на Пресвета Богородица”

Храм „Успение на Пресвета Богородица” – Катедрална църква “Св. Богородица”, бул. “България” № 50. Построена е през 1836-37 г. Най-голямата възрожденска църква в България. Архитектурно-художествен паметник на културата от национално значение. Изключителна културно-историческа ценност представлява дърворезбеният иконостас - дело на майстори-резбари от Дебърско-мияшката школа, в която са участвали и местни майстори.

5

Сграда на “Старата поща”

Сградата е на ул. “Ас. Златаров” № 10 - Пазарджик. Построена е през 1911 г. по проект на арх. Койчев. Архитектурен паметник на културата. В центъра на града, с часовникова кула, разположена на три улици. Символ на града.

6

Парк остров Свобода

Парк Остров Свобода – едно от най-красивите места в Пазарджик защото може да спортувате на площадките волейбол, баскетбол, мини футбол, писти за бягане. Разгледайте скулптурните колекции на открито с над 200 скулптури. Посетете Алеята на Огледалата, Зоопарка с над 30 вида животни и накрая можете да отдъхнете на най-дългата пейка в света. Голяма атракция представляват двойката амурски тигри и лъвове.

7

„Европейски град на спорта“ за 2020 година

Пазарджик е домакин на над 150 спортни събития и прояви годишно. Много от които национални и Световни.

8

Пещера Лепеница - град Ракитово

Посещението на пещерата Лепеница е едно екстремно приключение, което препоръчваме на всички любители на природата. Не е необходимо да имате особени физически възможности и подготовка, за да се впуснете.

9

Пещера Снежанка - град Пещера

Приказната пещера "Снежанка", така нарекохме тази удивителна пещера скрита дълбоко в Родопите. В България има много пещери и всяка поражда възхищение, но богатството на "Снежанка" е уникално.

10

Старинен град Левке - село Голямо Белово

Руините от старинния град Левке се намират на връх "Свети Спас" над село Голямо Белово. Останките от крепостта са в непосредствена близост до Беловската базилика.

11

Крепост Цепина - село Дорково

Цепина е средновековна крепост, разположена северозападно от село Дорково, община Ракитово, Южна България. До нея се стига по 6-километров асфалтов път. Тя е изградена на конусовидния връх Цепина (1136 m).

12

Базилика "Николица" - град Ракитово

Базиликата в местността Николица, гр. Ракитово е раннохристиянска, трикорабна, кръстокуполна базилика. Построена е през периода 4-6 век от тракийското племе беси, което в края на 4 век приема християнството от мисионера епископ Никита Ремесиански.

13

Скална църква "Св.Св.Кузма и Дамян" – село Голямо Белово

В село Голямо Белово са извървели своя път много човешки съдби. Тук е преминал Бенковски с Хвърковатата чета, а Тодор Каблешков е основал местното читалище.

14

Беловска базилика - село Голямо Белово

Беловската базилика „Възнесение Господне“ или „Свети Спас“ е ранносредновековна базилика, разположена близо до град Белово, Пазарджишка област, България. Запазила се е до XVII век, когато е разрушена от османците при потурчването на българите от чепинските села.

15

Църква "Св.Георги" - село Голямо Белово

Село Голямо Белово посреща туристите с богатата си история, природни красоти и хора, готови да разтворят вратите на миналото за всеки желаещ да се докосне до него.

16

Фотински водопади - село Фотиново

"Едни от популярните родопски водопади. Три водопада с различна височина от 5 до 18 м. Имат постоянен отток, но да ги видите в пълноводие не трябва да се посещават през най-сухите месеци на годината.

17

Къща музей "Константин Величков"

Къща музей „Константин Величков“ е роден дом на най-видната личност, която Пазарджик дава на българското Възраждане – Константин Величков (1855-1907). Сградата е построена през 1850 г. и е обявена за архитектурно-художествен и исторически паметник на културата от национално значение.

18

Етнографска експозиция на Регионален исторически музей

Етнографската експозиция на Регионалния исторически музей в гр. Пазарджик е разположена в най-голямата къща от епохата на Възраждането в Пазарджик, построена през 1850г от брациговски майстори в бароков стил.

19

Драматично-куклен театър "Константин Величков"

Драматично-кукленият театър "Константин Величков" е държавен театър. Осъществява своята дейност в сграда построена през 1969г, намираща се в центъра на град Пазарджик. Разполага с голяма зала с 470 места и камерна зала със 100 места.

20

Паметник на "Св.Св. Кирил и Методий"

Паметникът на "Св.Св. Кирил и Методий" в Пазарджик е открит на 24 май 2005г. Той е дело на авторски колектив: скулптора Спас Киричев и архитект Нина Костадинова – Васева. Проектът е дарение от скулптора Спас Киричев, който създава 5-метровата статуя.

21

Паметник-костница на Методи Шаторов

Тук са положени костите на видният командир на III ВОЗ Методи Шаторов-Панайот и загиналите с него другари в битката на "Милеви скали" на 04.09.1944г. Методи Шаторов е роден на 10 януари 1897г в гр. Прилеп.

22

"Люлките на художниците"

Проектът „Люлките на художниците“ в парк-остров „Свобода“ включват две творби на авторите Марин и Светозара Кузеви: „Люлката на Ван Гог” и „Люлката на Салвадор Дали“.

23

Куршум джамия

Куршум джамия е една от най-старите постройки в Пазарджик. Тя се намира в центъра на града и в миналото е била свързана с Куршум хан, който приемал странници от цял свят.

24

Спортна зала "Васил Левски"

Спортната зала "Васил Левски" е най-големият спортен обект в града, където се провеждат тренировки и състезания. Големият брой места за зрителите я правят удобна и за провеждане на концерти, конкурси, събрания и др.

25

Скулптурна композиция "Листите на Захари Стоянов"

Скулптурната композиция "Листите на Захари Стоянов" притежава знакова пластична изразност. В нея са синтезирани изображението и формата така, че модерният изказ и послания да бъдат едно целенасочено внушение за развитие и полет на всеки докоснал се до нашата близка история.

26

Синагогата

Голямата синагога /еврейския храм/ в Пазарджик е построена през 1850 година от архитект Ставри Темелков, който е едно от най-прочутите имена на Брациговската строителна школа. Синагогата е паметник на културата в сравнително добро техническо състояние.

27

Статуя на Спартак

Монументалните творби на Величка Минеков са разположени сред зелените площи в центъра на Пазарджик, като Спартак, който е припознат като емблеми на града. Статуята се намира до Регионалния исторически музей в града.

28

АРТ галерия Боев

АРТ галерия Боев отдавна е позната на българските ценители и колекционери с факта, че там се излагат произведения на Никола Манев, Милко Божков, Стоян Цанев, Стоимен Стоилов и други известни български автори.

25

Панагюрското златно съкровище

Панагюрското златно съкровище е тракийски, античен, златен комплект съдове, състоящ се от девет съда с общо тегло 6,164 кг.[1] Открито е на 8 декември 1949 г. на 2 км от гр. Панагюрище от Павел, Михаил и Петко Георгиеви Дейкови.

26

Перистера (крепост)

Крепостта Перистера се намира на север от град Пещера. Името на крепостта произхожда от гръцки и означава „гълъб“. Представлява крепост с три пояса крепостни стени и шест отбранителни кули, разположени на най-вътрешната крепостна стена, според археолозите е датирана към 4 век, като е съществувала поне до 7 век включително. Археолозите смятат, че на същото място вероятно е съществувало древно тракийско светилище.

27

Селищна могила „Юнаците“

Селищна могила „Юнаците“, известна още като Плоската могила, се намира в западната част на Горнотракийската низина, на 8 км западно от град Пазарджик. В нея са разкрити останки от поне 30 селища, изграждани постепенно едно над друго, което свидетелстват за обитаването в течение на над 6000 години, през различни периоди и от различно население.

28

Пловдивски тепета

Пловдивските тепета са едновременно геоложки феномен, природна забележителност и символ на град Пловдив, придаващ му неповторим облик и атмосфера. До тях водят удобни и добре поддържани пътища, което ги прави леснодостъпни за посещение и наблюдение. По тепетата са запазени много археологически обекти.